Root Explorer v2.21.1 ve EFS Yedeği Alma

[Total: 2    Average: 1.5/5]

Android telefonumun vazgeçilmezi olan uygulamayı nasılda olur bu kadar geç eklerim hala ben bile inanamıyorum.

Telefonunuzda kullanabileceğiniz en işlevli dosya yönetici uygulamasıdır. Özellikle cihazınızın rootlu ise yapabilecekleriniz çok daha fazladır. Bu uygulamanın fiğer bildiğimiz dosya yöneticilerinden en büyük farkı cihazımızın kök klasörlerine, sistem uygulamalarına, efs klasörü gibi hayati klasörlere ulaşmamıza imkan veriyor. Ve sizi yarı yolda bırakmıyor. Uygulamayı kullanmak için rootlu olmanıza gerek yoktur. Fakat en iyi verimi alabilmek için rootlu bir cihaza sahip olunması da tavsiyedir.

Google Play’den bazı kısa yorumlar

  • Alıntı: son derece hizli ve kullanici dostu bir program. her telefonda olmali..
  • Alıntı: Çok faydalı bir sistem uygulaması, tavsiye ediyorum.
  • Alıntı: Root yetkisiyle telefonun her noktasına ulaşmak için birebir

EFS Klasörünü Yedekleme ( İmei Yedekleme )

EFS klasörü cihazınızın içinde gömülü biçimde bulunan ve açılımı ‘Encryption File System ( Şifreleme Dosya Sistemi ) ‘ olan hayati bir klasördür.

Bu klasör içinde cihazınıza özgü bir çok bilgiyi taşır. ( İmei, wifi mac adresi, product code yani ürün kodu vs ).

Bazen rom yüklemelerinde – özellikle custom rom – bir çoğunuz efs yedeğinizi alınız gibi bir ibare ile karşılaşırsınız. Çünkü bu klasörün rom yüklemelerinde zarar görme, silinme ihtimali vardır. Bu yüzden de efs klasörün yedeklemesi kullanıcı açısından çok önemlidir.

Ortak uygulamalar olsun, cihazlara özgü olsun bir çok EFS yedekleme uygulaması var. Bunları da kullanabilirsiniz hatta yine bu konu altından tavsiye de isteyebilirsiniz ancak ben daha kolay olan yöntem olarak gördüğüm dosya yöneticisiyle yedekleme yöntemini anlatacağım. Ve önerdiğim dosya yöneticisi tahmin edebileceğiniz gibi Root Explorer

Cihazınızın root yetkisine sahip olması gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Uygulamanın güncel sürümünü kurun ve uygulamaya girin.

✓ Uygulamaya girdiğiniz dizin ana dizindir ve görselde gördüğünüz gibi hemen aşağıda efs klasörü tüm masumiyetiyle durmaktadır :):)

✓ EFS klasörü içini girin 3 ve 4. görsellerde olduğu gibi içinde bir çok dosya mevcuttur. Ana dizine geri dönün.

✓ Klasör üzerine basılı tutarak copy seçeneğini tıklayın ve sonra bunu sdcard –> external_sd kısmına paste yapmak suretiyle kopyalayın. Burada zarar görme ihtimali daha azdır bu yüzden buraya taşımanız gerekiyor. Yani klasörü hafıza kartına kopyalıyoruz. Kopyalıyoruz…taşıma ( move ) veyahut bir başka işlem yapmıyoruz dikkat.

✓ Sistem kopyalama işlemine izin vermiyorsa yazma okuma ayarlarında bir problem vardır. Yine klasör üstüne basılı tutun permissions kısmına girerek ayarları doldurun. Sonra yukarıdaki adımı tekrarlayın.

✓ İşlem bitmiş gibi gözükebilir ancak size en büyük önerim, cihazınızı pc’ye bağlayın ve bu klasörü toplu bir şekilde pc’de bir kaç – zarar görmesi, silinmesi zor bir yere – kopyalayın. Kopyalama işlemini bitirdiğinizde hem hafıza kartında ki hem de pc’de klasör içine girerek içinde ki dosyaların durup durmadığına bakın.

✓ Bu işlemleri EFS klasörünü tar, zip dosyası şekline getirerek ve sonra yine yukarıda ki adımları uygulayarak yapmanızda mümkün seçim size kalmış

Ekran Görüntüleri

Uygulamayı İndirmek İçin;

Uygulama Nasıl Kurulur
1.Adım : Yukarıda bulunan .apk uzantılı dosyayı indirip SD Kart okuyucu veya usb bağlantısı ile cihazınıza gönderin (İndirdiğiniz dosya Winrar (rar) arşivi içerisinde ise ilk önce arşivden çıkarınız.)
2.Adım : Cihazınıza gönderdiğiniz .apk uzantılı dosyayı bulup Uygulama yöneticileri veya apk manager vb uygulamalar ile bulup üzerine çift tıkladığınızda kurulum otomatik başlayacaktır.
3.Adım : Kurulum 15-30 saniye kadar sürer ve başarılı ile yüklendikten sonra uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Not : Yukarıdaki basit anlatımı anlayamadıysanız veya bir sorun ile karşılaştıysanız detaylı anlatım için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz ;

  1.  Android uygulama nasıl yüklenir? Data dosyası nedir? Nasıl yüklenir? Detaylı bilgi için Tıklayın
  2.  Dosya .zip olarak iniyor? Ne yapmalıyım? Detalı bilgi İçin Tıklayın

Android ilgili arama

  • efs dosyasinin icine girme root explorer.!
  • imei yedeği alma.!
  • root explorer efs.!